Тонка суха шкіра обличчя – проблема, яка може виникнути у будь-якому віці, як через зовнішні, так і внутрішні причини. За статистикою, в Україні сухість шкіри властива 38% жінок 30+, а у тих, кому за 40 цей показник зростає до 89%. Підтримання достатнього рівня зволоження шкіри – важлива умова нормального функціонування в цілому та збереження захисного шкірного бар'єру, а також спосіб запобігання старінню. У статті розповімо, як з'ясувати, що шкіра обличчя суха і як правильно доглядати суху шкіру обличчя в домашніх умовах.
Ознаки та причини сухості шкіри
Сухість шкіри – це не тип шкіри, а стан. Термін вказує на її зневоднення. Для такого стану типові такі відчуття та прояви:
- колір шкіри – жовтувато-рожевий, з періодично виникаючими чи постійно присутніми червоними плямами;
- поверхня шкіри дуже гладка, матова, пори дуже вузькі, камедони відсутні;
- верхній шар шкіри настільки тонкий, що через нього просвічується сітка капілярів;
- шорсткість, втрата еластичності, стягнутість, лущення на лобі та щоках.
До ознак сухої шкіри обличчя також входять такі проблеми як подразнення, дрібна зморшкуватість, утворення мікротріщин у місцях лущення, можливі гнійні висипання.
Виділяють наступні причини сухості шкіри обличчя:
1. Зовнішні (екзогенні) фактори – це:
- природне старіння;
- пряме сонячне проміння;
- пилюка, сильний вітер, сухий клімат, холод;
- неправильне харчування, недостатнє споживання води;
- надмірні фізичні навантаження;
- порушення сну;
- тривале перебування у приміщеннях з кондиціонерами;
- механічна дія одягу;
- тривалий (понад 2 години на день) контакт з водою;
- неправильний базовий догляд за сухою шкірою – зловживання б'юті-продуктами зі спиртом, азелаїновою кислотою, бензилбензоатом, неправильний вибір та порушення правил застосування засобів з ретинолом.
2. Внутрішні (ендогенні) джерела – спадковість, залізодефіцитна анемія, дисбаланс гормонів, оральні гормональні контрацептиви, постійне застосування деяких препаратів, інфекції, захворювання травної, сечовивідної та/або статевої системи, генетичні синдроми.
Сухість шкіри не є хворобою, а є комплексом ознак, який виникає в результаті висушення рогового шару. Справжня сухість шкіри – ксероз – це наслідок атопічного дерматиту, іхтіозу, псоріазу, а також захворювань щитовидної залози та онкології. Сухість шкіри можна подолати космецевтичними доглядовими продуктами, а потім підтримувати шкіру в нормальному стані, в домашніх умовах. Ксероз вимагає втручання дерматолога та лікування терапевтичними засобами.
Види сухості шкіри обличчя
Виділяють такі види сухості шкіри:
- Періодична сухість. Основні причини – атмосферні впливи, УФ-опромінення, передменструальний синдром, зриви у звичному раціоні харчування, гострі періоди деяких хвороб.
- Постійна сухість. Цей стан супроводжує хронічні захворювання, постійне вживання деяких ліків.
- Сухість, спричинена захворюваннями. Сухість шкіри обличчя викликають хронічні хвороби шкіри та патології, які порушують ліпідний обмін.
- Сухість після процедур. Це можуть бути косметичні, косметологічні, лікувальні, фізіотерапевтичні чи СПА-процедури.
- Сухість шкіри через хворобу відноситься до постійної сухості. Сухість шкіри обличчя після процедур є різновидом періодичної сухості.
Сухість шкіри та сухий тип шкіри
У класифікації типів шкіри виділяють такі її різновиди – нормальний, сухий, жирний, комбінований. Тип шкіри передається у спадок і, з поправкою на вік, включає комбінацію таких параметрів як продуктивність сальних і потових залоз, тургор, еластичність, кислотність.
Багато хто плутає поняття сухості шкіри, а саме зневоднення її поверхневих шарів, із сухим типом шкіри. Відмінність полягає у наступному. Сухість шкіри – це стан, який може проявлятися у будь-якого, навіть жирного типу шкіри. А ось сухому типу шкіри властива не лише нестача вологи, а й низьке вироблення сальними залозами жиру, що утворює природну плівку, яка перешкоджає випаровуванню молекул H2O. Навіть правильний догляд за сухою шкірою не здатний змусити сальні залози виробляти нормальну кількість жиру та перетворити сухий тип на нормальний.
Сухість та чутливість шкіри
Ще один поширений стан шкіри – чутливість. Для неї типові такі прояви як почервоніння, набряклість, лущення, висипання, свербіж, поколювання, відчуття стягування та печіння. Механізм виникнення цих проблем пояснюється низькою толерантністю та високою реактивністю шкіри через порушення її захисного бар'єру. Вирізняють III різновиди чутливої (проблемної) шкіри:
- Схильна до чутливості шкіри. Найчастіше такий стан – це результат старіння, гормонального збою, неправильного харчування, пристрасті до алкоголю, стресу, різкого перепаду температури довкілля, менопауза, себорейний дерматит.
- Набута чутливість шкіри. Причини – сонячні промені, мороз, обігрівачі, кондиціонери, косметичні та косметологічні маніпуляції та процедури, епіляція, гоління.
- Гіперчутлива шкіра. Чинники, що призводять до такого стану, і зовнішні, і внутрішні. Дуже багато випадків, коли шкіра стає гіперчутливою через:
- неправильний вибір, зловживання та/або порушення правил застосування масок, хімічних пілінгів, засобів з ретинолом, АНА, саліциловою кислотою;
- контактного дерматиту, викликаного екстрактами арніки, календули, розмарину, сандалу;
- алергічних реакцій на вітамін E, ланолін, ПАВ, пропіленгліколь, консерванти, емульгатори, ароматизатори.
Як і сухість, чутливість – це стан, який може виникнути у будь-якого типу шкіри.
Косметологи та дерматологи констатують, що у більшості, стани сухості та чутливості йдуть пліч-о-пліч. Жінкам з такими проблемами слід пам'ятати, що догляд за сухою та чутливою шкірою обличчя вимагає дотримання правил, які притаманні як одному, так іншому стану.
Покроковий догляд за сухою шкірою обличчя в домашніх умовах
Щоб покроковий догляд за сухою шкірою обличчя був правильним, вибирайте очищувачі та креми орієнтуючись на її стан, а от сироватки, маски та тоніки повинні відповідати типу шкіри. Для зневодненої шкіри будь-якого типу добре підходять очищувачі на молочній основі, а в кремах, крім зволожуючих компонентів, повинні бути присутні ліпіди, жиророзчинні вітаміни E, D, K, Омега кислоти.
Ось як доглядати суху шкіру обличчя в домашніх умовах – основи стратегії догляду:
- збільшення кількості води у верхніх шарах шкіри;
- відновлення захисного бар'єру;
- пом'якшення епідермісу емолентами.
До базового догляду для сухої шкіри також входить підтримка структур рогового шару: шкірного сала (себуму), креатину, ліпідних структур, натурального зволожуючого фактора.
Коротко опишемо етапи догляду за сухою шкірою обличчя:
- Очищення сухої шкіри. Для щоденної процедури очищення підходять молочко, гідрофільна олія, м'яка б'юті-пінка. Умивання сухої шкіри обличчя звичайною водою, як правило, викликає ще більше відчуття стягнутості та свербіння. Потрібна міцелярна вода. Відмовся від хімічних пілінгів, у тому числі з фруктовими кислотами. Один раз на 7-14 днів виконується вечірня процедура відлущування зволожуючим гоммажем з ензимами або скрабом з м'якими абразивами. Після делікатного скрабування суху шкіру потрібно підтримати підходящим за типом шкіри безкислотним тоніком pH 3-5,5.
- Зволоження сухої шкіри обличчя. Після тоніка на зневоднену шкіру наноситься зволожуюча сироватка чи крем. У зволожуючих кремах проти сухості шкіри повинні бути компоненти, які запобігають випаровуванню вологи і допомагають відновленню захисного бар'єру. Це – сквалан, церезин, рідкі силікони, ланолін, хітозан, алое вера, рослинні олії, рослинні чи тваринні жири, бджолиний чи рослинний віск. На етапі зволоження, домашній догляд за сухою шкірою можна здійснювати за допомогою дитячих продуктів для шкіри в зоні підгузків.
- Живлення шкіри при її сухості. Якщо «спеціалізація» денних кремів від сухості шкіри – зволоження + запобігання випаровуванню вологи, то до складу нічних кремів включають поживні компоненти та оксиданти. Такий домашній догляд за сухою шкірою обличчя є оптимальним для жінок з нормальним типом шкіри. Для власниць сухої жирної або сухої комбінованої шкіри фахівці радять користуватися і вдень, і ввечері зволожуючими кремами, а тим, у кого суха шкіра сухого типу – живильним кремом і вранці, і перед сном.
- Захист зневодненої шкіри від зовнішніх факторів. У кремах від сухості шкіри виробники часто додають антиоксиданти, антисептики та інші інгредієнти, що захищають її від зовнішніх факторів. Для зневодненої шкіри обличчя актуальні вітаміни E, D, K, омега-кислоти, поліфеноли анісу, базиліка, білої верби, винограду, конюшини, розмарину, оману, солодки, сої, люцерни, фенхелю, чаю, чорної тополі. Сухість шкіри – 100% показання для захисту її від сонячних променів у будь-який час року засобом з ультрафіолетовим фільтром: зволожуючим сонцезахисним кремом без триетаналаміну або бензофенону з SPF 30-50.
- Зволожуючі маски при сухості шкіри. Без цього етапу правила, як правильно доглядати суху шкіру обличчя, будуть неповними. Зволожуючі маски при сухості шкіри обличчя роблять двічі на тиждень. При сухості шкіри слід уникати масок, у складі яких є глина та/або мінеральні компоненти.
- Головне правило догляду за сухою шкірою обличчя – регулярність. З першим ступенем сухості можна впоратися за 3-4 тижні, а для середнього знадобиться 3-4 місяці.
Догляд за сухою шкірою обличчя проводиться за такими ж правилами, але є нюанси.
По-перше, очищення сухої та чутливої шкіри має бути більш ретельним, зволоження – більш інтенсивним, а захист від сонячних променів у діапазонах UVA та UVB – абсолютним.
По-друге, кількість б'юті-продуктів для сухої чутливої шкіри зводиться до мінімуму. При цьому, рекомендується вибирати засоби з найменшою кількістю діючих та допоміжних компонентів і змінювати якомога рідше.
По-третє, у догляд за сухою проблемною шкірою (стан сухість + чутливість будь-якого типу шкіри) не входять пілінги, маски, процедури мезотерапії.
Жінкам із сухою чутливою шкірою обличчя слід відмовитися від вживання кави, міцного чаю, газованих напоїв, обмежити алкоголь та гострі спеції. Для чутливої шкіри – це провокатори появи подразнення, свербежу, червоних плям.
ТОП продуктів для сухої шкіри обличчя
1800 грн
1047 грн
Зволожуючий крем для обличчя Emolia, бренд RejudiCare, Канада:
3980 грн
Що робити, якщо дуже сильна сухість шкіри обличчя
А ось особливості та рекомендації, як доглядати дуже суху шкіру обличчя:
- Для подолання сухості шкіри після очищення, в обов'язковому порядку застосовують зволожуючу сироватку, а після того, як вона вбереться – зволожуючий крем. При початковому або середньому ступені сухості шкіри цілком допустиме застосування лише одного зволожуючого засобу.
- Необхідно категорично відмовитися від доглядових б'юті-продуктів зі спиртом та AHA (фруктовими) кислотами: гліколева, винна, мигдальна, молочна, лимонна, яблучна.
- Одна з двох зволожувальних масок, які рекомендується робити щотижня, повинна бути з категорії Експрес-відновлення/зволоження, а інша з категорії Термочутливі маски гідрогелі.
- Для створення макіяжу потрібна спеціальна зволожуюча декоративна косметика.
- Встановіть фільтри на всі джерела водопровідної води.
Жінки з дуже сильною сухістю шкіри обличчя повинні стежити за дотриманням денного питного режиму, пити воду під час занять фітнесом, не забувати зволожувати шкіру після відвідин басейну, відмовитися від походів у сауну чи лазню. Не зайвим буде контроль рівня в крові вітамінів А і Е, і при необхідності включення в раціон продуктів, що містять їх і БАДів.