Вітання! Можеш відповісти: hyaluronic acid – що це і де цю речовину застосовують? Добре, а ти впевнена, що гіалуронова кислота – це кислота? І третє питання, як і що дає гіалуронова кислота для обличчя? Якщо цікаві правильні відповіді, читай → запам'ятай → вибирай → купуй → користуйся і завжди виглядай на всі 100%!
Що таке гіалуронова кислота
У косметиці та косметології гіалуронова кислота застосовується для зволоження шкіри, а також для вирішення деяких інших завдань, детальніше про які розповімо нижче. Відразу ж уточнимо, що гіалуронова кислота для людського організму не є чимось незвичайним. Вона виробляється клітинами і є основою позаклітинного матриксу сполучної, епітеліальної та нервової тканини, гіалінової поверхні хрящів, внутрішнього вмісту міжхребцевих дисків, слизових оболонок, синовіальної суглобової рідини, слини, склоподібного тіла та шкіри.
До речі, гіалуронова кислота була відкрита у 1934 році, і була виділена під час медичних досліджень саме зі склоподібного тіла, завдяки чому і отримала свою назву. Hyalos, у перекладі з грецької – означає склоподібний, а закінчення «уронова» вказує на присутність у молекулі залишків молекулярного ланцюга D-глюкУронової кислоти. Гіалуронова кислота сьогодні успішно застосовується у хірургії, травматології, неврології, офтальмології та дерматології.
Гіалуронова кислота, назву якої можна скорочувати до гіалуронан або гіалуронат, є не кислотою, а лінійним гетеро-полісахаридом – несульфованим глікозаміногліканом. Її одна молекула може:
- складатися з 6250-25000 дисахаридних ланок;
- бути розміром від 5000 до 20000000 дальтон;
- захоплювати та утримувати 125-500 молекул води.
Гіалуронову кислоту з короткими молекулами прийнято називати низькомолекулярною, а з довгими – високомолекулярною модифікацією. Мікро- або нано-молекули працюють у глибоких шарах шкіри, а макромолекули – у верхніх.
У Міжнародній Номенклатурі Косметичних Інгредієнтів (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients/INCI), а значить і у складах косметичних, косметологічних та космецевтичних засобів, гіалуронова кислота пишеться як Hyaluronate acid (HA). Але виробники вказують найменування конкретного різновиду гіалуронової кислоти. Найчастіше до складу включають 1. Sodium hyaluronate (гіалуронат натрію). Інші косметичні різновиди гіалуронки з малим, середнім та великим розміром молекул ховаються за такими назвами як:
- Hydrolyzed hyaluronic acid – гідролізована гіалуронова кислота.
- Sodium acetyl hyaluronate – ацетильований гіалуронат натрію.
- Sodium Hyaluronate Crosspolymer 3D – гіалуронат натрію кросполімер 3D.
- Potassium hyaluronate – гіалуронат калію.
- Disodium acetyl glucosamine phosphate – динатрій ацетил глюкозаміну фосфат.
- Hyaluronan – гіалуронан.
Неважко підрахувати, що всього в косметиці, на сьогоднішній момент, застосовуються 7 різновидів гіалуронової кислоти. Найпопулярніші варіанти – комбінації перших 4 чи всіх 7.
Раніше гіалуронова кислота в косметології була тваринного походження. В даний час відомі косметичні бренди включають до складу своїх засобів hyaluronate acid, що виробляється особливим видом бактерій. Це не лише гуманізує процес виробництва. Використання зібраної, а потім відповідним чином обробленої гіалуронової кислоти, що виділяється бактеріями, виключає алергічні ризики, індивідуальну непереносимість і передачу інфекцій. Ну а в космецевтиці в основному використовуються медичні штучні модифікації HA.
Як діє гіалуронова кислота на шкіру обличчя
Насамперед те, що робить гіалуронова кислота для шкіри – так це зв'язує воду. В результаті міжклітинна речовина набухає і починає працювати для клітин як желеподібний матрикс, що підтримує їх, що тонізує шкіру і вирівнює її рельєф. Набухання міжклітинної речовини також покращує тканинну проникність. Цей ефект корисний для обміну речовин та покращення доставки поживних та терапевтичних речовин.
Другий за важливістю ефект гіалуронової кислоти – покращення та інтенсифікація тканинного дихання за рахунок того, що захоплюючи молекули води, плоскі гіалуронові молекули утворюють щільні тривимірні структури. Таке збільшення обсягу, з одного боку, покращує газообмін, з другого працює як додаткове молекулярне «сито».
А навіщо потрібна гіалуронова кислота організму людини ще? Сьогодні відомо, що вона бере безпосередню участь і контролює репаративну регенерацію тканин та необхідна для клітинного диференціювання, морфогенезу, ангіогенезу та регулювання запальних процесів.
Перекладемо медичні терміни, і перерахуємо інші властивості гіалуронової кислоти в косметології/косметиці. Гіалуронка для шкіри – це:
- захисник від антиоксидантного стресу вільних радикалів;
- прискорювач відновлення клітин замість загиблих;
- компонент, що бере участь в освітленні пігментих плям і тону;
- підсилювач вироблення колагену та еластину;
- основа для розгладження зморшок та деградації рубців;
- активний учасник у відновленні та підтримці гідроліпідного бар'єру шкіри, який, у тому числі, перешкоджає її зневодненню;
- стимулятор покращення естетичних показників.
Сьогодні доведено, що гіалуронова кислота має ефект, що пригнічує пухлини. У 30% піддослідних вона призводила до регресії та зникнення пухлинних процесів, що почалися через оксидантний стрес або ультрафіолетовий вплив.
В якій косметиці міститься гіалуронова кислота
Сьогодні hyaluronate acid – sodium hyaluronate (гіалуронат натрію), а також інші різновиди гіалуронової кислоти можна зустріти в будь-якому типі доглядової косметики: мідл- та мас-маркеті, професійній, космецевтиці та люксовому догляді (преміального класу). Гіалуронат додають у засоби для очищення, тонери/тоніки/лосьйони, сироватки/есенції, емульсії, креми, маски та інші доглядові б'юті-продукти. Гіалуронат прийнято додавати в тональні креми та інші маскуючі засоби, а також рідкі тіні та помади.
Що говорять косметологи про hyaluronate acid
Думки косметологів сходяться, і суперечок про користь впливу засобів з hyaluronate acid на шкіру обличчя та тіла серед них немає. У салоні вони порекомендують зробити такі процедури як: біоревіталізація, мезотерапія, контурна пластика та волюмізація філерами на основі гіалуронової кислоти. У домашніх умовах тих же ефектів можна досягти правильною схемою догляду за допомогою гіалурон-космецевтичних засобів преміального (люксового) класу.
Але незважаючи на виключно позитивні відгуки фахівці наполягають, що гіалуронова кислота в косметології – це не панацея, і існує досить багато дерматологічних проблем, з якою вона не справляється. Косметологи та дерматологи також попереджають, що дія HA недовговічна, і отримані від неї ефекти, без підтримуючого догляду через кілька місяців зникнуть.
Як користуватися засобами з гіалуроновою кислотою
Черговість застосування засобів з гіалуроновою кислотою така сама, як і в корейській схемі догляду за шкірою обличчя. І вранці, і ввечері, застосовуй засоби в наступному порядку, не забуваючи робити паузи для повного вбирання нанесеного продукту:
- очищення – пінка, гель, молочко, бальзам; ↓
- тонізування – тонік, лосьйон, тонер; ↓
- основний догляд – сироватка, есенція ↓
- посилений догляд – емульсія; ↓
- пролонгований догляд – крем.
Періодично став на обличчя та під очі маски та патчі, а також проводь ліфтинг-процедури засобами, основний або другий за важливістю/силою впливу ефект заявлений як зволоження.
Звертаємо твою увагу, що абсолютно всі ступені догляду можуть містити гіалуронову кислоту. Надмірної або гіпергідратації шкіри не відбудеться і, тим більше, сальні та потові залози не стануть виробляти більше себуму та поту.
Огляд продуктів з гіалуроновою кислотою для обличчя
Для початку згадаємо про тонер – перший засіб у корейській системі догляду за обличчям, що застосовується після очищення. Його головне завдання полягає в миттєвому зволоженні шкіри, яке необхідне, щоб наступний засіб для догляду – сироватка, лягла не плямами, а рівномірно. Згадай різницю між тим, як вбирають миючий засіб суха та волога губка. Але сьогодні космецевтичні тонери також багатофункціональні, як і інший догляд. Тому вибирай собі toner з урахуванням наявних проблем, а за їх відсутності користуйся нейтрально-універсальним засобом.
Далі, у таблиці, наводимо світові бестселери для зволоження шкіри обличчя. Сироватка з гіалуроновою кислотою, що займає чільне місце у складі, потрібна для швидкої, інтенсивної та якісної гідратації шкіри, а покладений на неї крем, де гіалуронка також є основним інгредієнтом формули – для підтримки рівня вологи протягом дня/ночі.
Таблиця: Найкраща гіалуронова кислота для обличчя в MOONALI
Hydra-Cool Serum, iS Clinical, США
Зволожуюча сироватка знімає подразнення, усуває запалення, працює як антисептик, прискорює відновлення.
Velvet Gel, Phyto-C, США
Зволожуюча гель-сироватка омолоджує, розгладжує зморшки, підтягує овал обличчя, живить шкіру, надає їй сяйва та здорового блиску.
Galilee, Holifrog, США
Зволожуюча сироватка з потужним антиоксидантним та відновлюючим ефектом. Найкраща GBA зволожуюча сироватка 2021 року.
HydraFusion 4D Hydrating Water Burst Cream, INSTYTUTUM, США
Крем (день/ніч) з 4 видами гіалурону підтягує, заспокоює, пом'якшує, розгладжує зморшки, захищає від окси-стресу.
1800 грн
Retinal Age Reverse Cream, Transparent Lab, Іспанія
Нічний крем зволожує та омолоджує, бореться з висипаннями та вирівнює тон, вирівнює рельєф та підтягує контури.
Hydra3 Regenetic Cream, Valmont, Швейцарія
Нічний крем для зволоження, ліфтингу, регенерації та омолодження, надання еластичності, свіжості, сяйва та блиску.
Також рекомендуємо звернути увагу на 2 хіти зволоження 2022 року:
- Azulene Moisturiser (бренд Bravura London, Великобританія) – крем з азуленом, протягом дня або протягом ночі, крім потужної гідратації шкіри, загоює, заспокоює запалення, знімає подразнення і запобігає запаленню, ліквідує наслідки окислювального стресу вільних радикалів і ультрафіолету;
- Sublime Skin Cream (бренд Comfort Zone, Італія) – зволожуючий поживний ліфтинг-крем (день/ніч), який ідеальний для будь-якого типу шкіри у жінок вікової категорії 35+, особливо восени та взимку.
Для процедур не щоденного, ранкового та вечірнього догляду, а рутини, яку проводять 1-3 рази на 7-10 днів, у нас можна купити французькі поживні маски Elixir Intense. Комбінація гіалуронової кислоти, сквалану та інших речовин, що сприяють гідратації та перешкоджають випаровуванню вологи, допомагають підтримувати гідроліпідний баланс або екстрено відновлювати його у разі потреби. Бренд RARE PARIS також випускає маски для глибокого очищення, заспокоєння та відновлення шкіри обличчя.
Для тих, хто дотримується 5-ступінчастої корейської схеми догляду за шкірою обличчя: очищення → тонер → сироватка (есенція) → емульсія → крем – у нашому асортименті є Reparative Moisture Emulsion. Ця унікальна емульсія американського бренду iS Clinical, крім ультра зволоження, стимулює синтез колагену трипептидами міді, нейтралізує вільні радикали за допомогою SOD 0,5%, глікозаміноглікани (2,3%) тримають у тонусі колагено-еластиновий каркас, а Extremozymes® (13%) відновлює структуру ДНК протеїнів.
Як вибрати догляд з гіалуроновою кислотою
Щодо правил вибору засобів для зволоження шкіри, то тут особливих правил немає. Більше того, якщо твій тип шкіри жирний, або вона схильна до жирності, то тобі не варто уникати рутини з гіалуроновою кислотою. Це не феномен, а фізіологічний факт. Сальні залози можуть виробляти велику кількість себуму, а глибокі шари шкіри при цьому можуть страждати від зневоднення.
Для насичення глибоких шарів шкіри вологою, вибирай засоби з низькомолекулярними різновидами гіалуронової кислоти. Її високомолекулярні різновиди (з молекулами великих розмірів) затримують вологу у верхніх шарах шкіри, вирівнюють тон та сприяють загоєнню ушкоджень.
Підсумки та висновки
Гіалуронова кислота в косметиці та косметології – доведений клінічно, підтверджений часом, заслужено безумовний лідер серед речовин-зволожувачів шкіри, що продовжують її молодість.
Косметичний інгредієнт INCI: Hyaluronate acid (HA) – універсальний, ефективний та 100% безпечний. Гіалуронова кислота, її будь-яка модифікація та різновид, підходить для будь-якого типу шкіри, у різному віці, абсолютно нешкідлива під час вагітності та годування груддю, і не викликає алергічних реакцій.
Всі склади сучасних зволожуючих засобів космецевтики преміального класу, де є гіалуронова кислота, складені таким чином, що застосовувати їх можна постійно і без перерв.
Література, джерела
- Wikimedia. Hyaluronic acid. 2023.
- Сігаєва Н.М. Хімічна модифікація гіалуронової кислоти та її застосування в медицині та косметології. 2012 року.
- Filion M.C. Патент США №7125858. Hyaluronic acid in treatment of cancer.
- Кін М.А. Гіалуронова кислота у дерматології. 2017.
- Bukhari SNA. Гіалуронова кислота – перспективний біомедичний препарат для омолодження шкіри: огляд останніх оновлень, а також доклінічних та клінічних досліджень косметичних та внутрішньокосметичних ефектів. 2018 року.