Сьогодні досить часто здається, що ось з'явився новий модний інгредієнт для догляду за шкірою, який 100% змінить шкіру на краще. Однак на практиці виявляється, що він викликає більше захоплення та рекламного галасу, ніж дії. Пептиди не входять до їх переліку, і є інгредієнтами, позитивні ефекти яких для здоров'я шкіри доведені численними клінічними дослідженнями. Ти напевно підбереш і включиш у свою рутину підходящий засіб для догляду, коли дізнаєшся що таке пептиди в косметиці і як вони працюють.

Що таке пептидна косметика та її види

Пептидна косметика – це різні косметичні засоби (тоніки, тонери, лосьйони, сироватки, бустери, креми, гелі, маски), у складі яких є один або кілька пептидів.

Пептиди (моно-, ди- і поліпептиди) це короткі ланцюжки амінокислот, з яких організм будує потрібні йому білки, саме колаген, еластин і кератин. Колаген є базою 3D-каркасу дерми, який забезпечує шкірі пружність, міцність та зволоження. Еластин надає їй еластичність, дозволяє розтягуватися та повертатися у вихідний стан, а кератин надає міцності.

Знаючи вже тільки цю інформацію, зробити загальний висновок і правильно відповісти на запитання: Що роблять пептиди в косметиці – ти можеш самостійно. Пептиди у складі косметики допомагають шкірі ефективно боротися з ознаками старіння.

На сьогоднішній момент вчені відкрили досить багато пептидів, але не всі вони застосовуються в косметології. Цілком природно те, що для доглядових косметичних продуктів застосовуються ті пептидні інгредієнти, які приносять користь. У косметиці виділяють такі види пептидів:

  • сигнальні;
  • антиоксидантні;
  • міорелаксантні;
  • інгібуючі дію ферментів;
  • імуномодулюючі;
  • транспортні.

Єдиної класифікації видів пептидів у косметиці поки що немає. Тож ти можеш зустрічати й інші назви. Наприклад, сигнальні види можуть бути пептидними, зокрема колагеновими, стимуляторами. Деякі косметологи виділяють в окрему групу пептидні регулятори. Досить часто епігенетичні пептиди, що входять до антиоксидантної групи, класифікують як самостійний вид. Іноді окремо виділяють і пептидну групу речовин, що покращують бар'єрні функції шкіри, хоча цей лікувальний ефект часто приписують іншим класифікаціям.

Переваги пептидних засобів для догляду за шкірою

Пептидні косметичні засоби для догляду за шкірою мають ряд переваг, які роблять їх популярними в сучасній косметології. Ось що роблять пептиди в косметиці, крім покращення тонусу, структури та рельєфу шкірного покриву:

  • покращують регенерацію;
  • прискорюють загоєння пошкоджень, рубців та мікротріщин;
  • захищають від окисного стресу вільних радикалів;
  • утримують вологу;
  • купірують запальні процеси, у тому числі викликані акне;
  • знижують/прибирають почервоніння, подразнення, набряклість;
  • розгладжують лінії та мімічні зморшки;
  • зміцнюють імунний бар'єр шкіри;
  • мають антимікробний ефект;
  • освітлюють пігментні плями, покращують колір обличчя, вирівнюють тон.

Відповідаючи на запитання: Для чого пептиди в косметиці – можна також сказати, що деякі з них імітують дію гормонів і факторів росту, надаючи потужну омолоджуючу та відновлюючу дію.

Як працюють пептиди у косметиці: Основні функції компонента

Косметичні пептиди мають великий спектр біохімічних функцій. Кожному виду притаманні свої унікальні властивості, що дозволяють вирішувати різні завдання догляду за шкірою. Завдяки цьому існують як вузькоспеціалізовані, так і багатофункціональні пептидні бьюті-продукти. Розглянемо докладніше, який вплив мають різні види пептидів на клітини шкірного покриву.

Сигнальні пептиди

Стимулюють вироблення молекул колагену, еластину, кератину та інших важливих речовин. Приклади:

  • Matrixyl (Palmitoyl Pentapeptide-4, Palmitoyl Tetrapeptide-3).
    Стимулює вироблення колагенових молекул I, III та IV типів та гіалуронової кислоти.
  • Matrixyl 3000 (Palmitoyl Oligopeptide + Palmitoyl Tetrapeptide-7).
    Ця пептидна комбінація посилює дію своїх компонентів.
  • Matrixyl synthe'6 (Palmitoyl Tripeptide-38).
    Стимулює синтез шести основних компонентів дерми, включаючи колаген I, III, IV, VI типів, ламінін-5 та гіалуронову кислоту.
  • SYN-COLL (Palmitoyl Tripeptide-5).
    Полегшує вироблення колагену та захищає його від руйнування.
  • Syn Tacks (Palmitoyl Dipeptide-6).
    Прискорює вироблення білків, що становлять DEJ (дермо-епідермальне з'єднання): колаген IV, VII та XVII типів, ламінін-5, тим самим покращуючи якірне зчеплення епідермісу з дермою.
  • Trylagen (комбінація пептидів).
    Інтенсифікує вироблення колагену шляхом імітації впливу факторів росту.

Пептиди-антиоксиданти

Діють як «пастки», захищаючи шкіру від окислювального стресу вільних радикалів кисню, тим самим профілактуючи її передчасне, як природне, так і фотостаріння, у тому числі появу пігментних плям. Приклади пептидних антиоксидантів:

  • Карнозин (β-аланіл-L-гістидин).
    Крім антиоксидантного захисту клітин, уповільнює процеси глікації (зв'язування цукрів з білками), чим також перешкоджає старінню шкіри. Карнозин також відомий своїми протизапальними властивостями.
  • Глутатіон (γ-глутаміл-цистеїніл-гліцин).
    У косметиці цінується за здатність освітлювати шкіру та боротися з пігментацією.
  • Пептиди міді (наприклад, GHK-Cu, Copper Tripeptide-1).
    Мідь – важливий мікроелемент, необхідний для синтезу колагену і еластину. Крім стимулюючої дії на вироблення цих білків, пептиди міді також мають антиоксидантні властивості, захищаючи шкіру від вільних радикалів і сприяючи регенерації. GHK-Cu часто використовується в засобах для відновлення шкіри після пошкоджень, наприклад, після сонячних опіків або пілінгів.
  • Епігенетичні пептиди (наприклад, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7).
    Найсучасніша категорія речовин, які впливають на експресію генів, у тому числі генів, що відповідають за антиоксидантний захист. Вони сприяють більш ефективному виробленню власних антиоксидантних ферментів шкіри: супероксиддисмутази (СОД) та каталази. Не будучи прямими «пастками» вільних радикалів, вони посилюють власну антиоксидантну систему шкіри. Цей підвид складається з трьох категорій речовин: 1) модулятори сиртуїнів; 2) ті, які впливають на метилювання ДНК; 3) ті, які впливають на мікроРНК.

Пептидні міорелаксанти

Пептиди-міорелаксанти, також відомі як нейропептиди або ботулоподібні пептиди – це речовини, які здатні розслаблювати м'язи обличчя, тим самим зменшуючи вираженість мімічних зморшок. Вони діють, блокуючи передачу нервових імпульсів до м'язів. Але, на відміну від ботокса, міорелаксанти не паралізують м'язи, а лише розслаблюють їх, забезпечуючи м'якший і природний ефект.

Найвідоміший і вивчений міорелаксант пептидний – це Argireline (Acetyl Hexapeptide: ацетил гексапептид-8 або ацетил гексапептид-8). Аргірелін діє, блокуючи передачу нервових імпульсів до мімічних м'язів. Він імітує N-кінцеву ділянку білка SNAP-25, яка є частиною комплексу SNARE, необхідного для вивільнення ацетилхоліну – нейромедіатора, що викликає скорочення м'язів. Зв'язуючись з цим комплексом Аргірелін перешкоджає його нормальній роботі. М'язові скорочення слабшають і, як наслідок, розгладжуються і зникають «гусячі лапки» навколо очей, неглибокі зморшки на лобі та між бровами.

У космецевтичні засоби та косметику преміального класу також включають інші пептидні речовини з міорелаксантним, але трохи іншими механізмами дії:

    • Leuphasyl (Pentapeptide-18).
      Подібно до Аргіреліну впливає на комплекс SNARE, який бере участь у передачі нервового імпульсу до м'яза. Вважається, що при спільному використанні Leuphasyl посилює дію Аргіреліну.
    • SNAP-8 (Acetyl Octapeptide-3).
      Є «подовженою» версією Аргіреліну. Він також впливає на комплекс SNARE, але завдяки більш довгому амінокислотному ланцюжку, має більш виражену міорелаксуючу дію.
  • Syn-Ake (Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate).
    Імітує дію отрути змії Храмова куфія (Tropidolaemus wagleri). Він призводить до розслаблення м'язів, блокуючи нікотинові ацетилхолінові рецептори на клітинах м'язів. Syn-Ake вважається досить потужним міорелаксантом, але його використання в косметиці вимагає обережності та дотримання рекомендованих дозувань та режиму застосування.
  • Vialox (Pentapeptide-3).
    Впливає на нервово-м'язову передачу, перешкоджаючи надходженню іонів кальцію до нервових закінчень. Це призводить до зниження збудливості нервових клітин та розслаблення м'язів.

Пептиди-інгібітори ферментів

З віком або під впливом зовнішніх факторів (ультрафіолетове випромінювання, забруднення атмосфери, холод, спека) активність ферментів, що руйнують колаген, еластин та креатин, підвищується. Це призводить до втрати пружності шкіри, появи зморшок та інших ознак старіння. Пептидні інгібітори допомагають уповільнити цей процес, захищаючи структурні білки шкіри від руйнування. Приклади:

  • Інгібітори матриксних металопротеїназ (ММП).
    Група речовин, які можуть пригнічувати дію ММП. У косметиці в якості таких інгібіторів використовують різні рослинні екстракти, пептиди сої та інші компоненти.
  • Progeline (Trifluoroacetyl Tripeptide-2).
    Гальмує дію ферменту еластазу, який руйнує еластин. Допомагає покращити пружність та еластичність шкіри, а також зменшити в'ялість.
  • Oligopeptide-20.
    Сприяє зміцненню шкіри та скороченню зморшок.
  • Dipeptide-2 (валін + триптофан).
    Активує процес лімфодренажу шкіри, допомагає зменшити набряклість та покращити колір обличчя. Хоча основна дія Dipeptide-2 не пов'язана безпосередньо з інгібуванням ферментів, він покращує стан шкіри та колір обличчя, ефективно прибирає набряклість під очима. За рахунок зменшення застою рідини, шкіра виглядає свіжішою та здоровішою.

Імуномодулюючі пептиди

Шкіра – це не тільки бар'єр, який захищає організм людини від зовнішнього середовища, а й активний учасник імунних процесів. Порушення шкірного імунітету може призвести до різних проблем: запальних процесів, подразнень, алергічних реакцій, уповільнення регенерації та загоєння.

Пептиди-імуномодулятори здатні регулювати роботу імунної системи. У контексті косметики вони використовуються для зміцнення шкірного імунного бар'єру та підвищення захисних функцій шкіри, зниження запалень, зменшення почервоніння, подразнення та набряклості, для форсування загоєння. Крім цього, вони стимулюють вироблення власних антимікробних пептидів (АМП) – природних антибіотиків шкіри, які захищають від патогенних бактерій, грибків та вірусів.

Приклади пептидних імуномодуляторів у космецевтиці:

  • Пептиди тимусу (тимоген, тималін).
    У космецевтичних засобах використовуються для зміцнення шкірного імунітету, підвищення стійкості до інфекцій та прискорення регенерації.
  • Пептиди, що стимулюють вироблення β-дефензинів.
    Захищають шкіру від бактерій та грибків.
  • Пептиди, що впливають на активність цитокінів.
    Знижують запалення, покращуючи стан шкіри за різних дерматологічних проблем.
  • Лізати біфідо- та лактобактерій.
    Хоча це не зовсім пептидні амінокислотні ланцюжки у чистому вигляді, але їх часто розглядаються у контексті пептидної імуномодуляції. Лізати – це продукти розпаду бактерій, які містять фрагменти клітинних стінок, пептиди та інші речовини. Пробіотична дія лізату підтримує здорову мікрофлору шкіри та стимулює місцевий імунітет.

Транспортні або пептиди-носії

Шкіра людини є складним бар'єром. Багато корисних речовин не можуть проникнути через нього самостійно, навіть якщо розміри їх молекул не перешкоджають цьому. Транспортні пептиди у косметиці діють як «транспортні засоби». Вони буквально зв'язуються з іншими молекулами і проникають разом з ним усередину шкірного покриву.

У пептидів-носіїв, на відміну сигнальних пептидів (Matrixyl) чи міорелаксантів (Argireline), зазвичай немає окремих торгових назв. Їх частіше описують за принципом дії або за тим, які речовини вони переносять. Наводимо 2 приклади:

  1. Пептиди, що транспортують мідь (наприклад, GHK-Cu).
    Мідь відіграє важливу роль у синтезі колагену та еластину, а також має антиоксидантні властивості. GHK (гліцил-гістидил-лізин) має високу афінність до міді, і утворює комплекс GHK-Cu (мідний трипептид-1), який ефективно доставляє мідь углиб шкіри. GHK-Cu стимулює регенерацію шкіри, покращує її пружність та еластичність, а також сприяє загоєнню ран. Хоча GHK-Cu відомий своїми стимулюючими властивостями, його функція також дуже важлива.
  2. Пептиди, що покращують проникнення інших пептидів.
    Деякі пептиди можуть змінювати структуру ліпідного бар'єру шкіри, роблячи його більш проникним для інших пептидів. Таким чином вони побічно виконують транспортну функцію, полегшуючи доставку інших активних речовин. Конкретних назв цієї групи немає, оскільки це швидше функціональна характеристика.

Транспортні пептиди в косметиці для обличчя часто використовуються з іншими активними інгредієнтами. Поєднання з вітамінами, традиційними антиоксидантами та іншими пептидними ланцюжками амінокислот посилює дію всіх компонентів.

Якій шкірі підійдуть косметичні продукти з пептидами та правила їх використання

Завдяки своїй різноманітності та цілеспрямованій дії, пептиди в косметиці можуть бути корисні для різних типів шкіри та вирішення різних проблем. Однак, як і у будь-якого косметичного інгредієнта, вони мають свої показання, протипоказання та особливості використання.

Косметичні засоби з пептидами – показання до використання:

  • зниження тонусу та пружності шкіри, в'янення, зневоднення;
  • симптоми та прояви фотостаріння;
  • мімічні зморшки;
  • вікові зміни;
  • нерівний тон; гіперпігментація;
  • акне, постакне, мікротріщини, термічні та сонячні опіки;
  • розацеа, купероз, дерматити.

Зазвичай пептиди добре переносяться шкірою та вважаються безпечними. Але є кілька ситуацій, коли їх використання не рекомендується чи потребує обережності.

По-перше, при гострих запальних процесах, екземі, псоріазі та інших дерматологічних захворюваннях у стадії загострення використання пептидів краще відкласти до поліпшення стану шкіри, і проконсультуватися з дерматологом.

І, по-друге, дослідження про вплив косметики з пептидами на вагітність та лактацію обмежені або не проводились зовсім. Тому перш ніж купувати та користуватися пептидною косметикою в ці періоди, слід проконсультуватися з лікарем.

Як вибрати пептидні засоби для догляду за шкірою

Пептиди найкраще використовувати у складі продуктів, що не змиваються, таких як сироватки. Тривалість впливу на шкіру від незмивних продуктів робить їх найкращим способом для пептидів надати свій унікальний спектр переваг. Шукай пептиди у зволожуючих засобах, сироватках, бустерах, кремах, засобах для шкіри навколо очей та для догляду за губами, масках, санскринах. Коли пептиди включені в змивні очищувальні засоби, вони змиваються так само швидко, як і наносяться, не встигаючи проникнути в дерму.

Упаковка та формула засобу з пептидами так само важливі. Пептиди працюють найкраще, коли поряд знаходяться цераміди, ніацинамід та гіалуронова кислота. При цьому виробники преміальної косметики знають, що світло і кисень згубні для пептидів, тому поміщають пептидну косметику в флакони, що герметично закриваються, з непрозорого матеріалу.

З чим не можна поєднувати пептиди в косметиці

Поєднання пептидів з іншими косметичними інгредієнтами може знизити їх ефективність або призвести до небажаних реакцій.

Саліцилова (BHA) та AHA-кислоти у високих концентраціях можуть руйнувати пептидні зв'язки, знижуючи ефективність пептидів. Щоб цього уникнути, розділяй застосування засобів з кислотами та пептидами за часом. Наприклад, кислоти – увечері, пептиди – вранці, або ж використовуй у рутині засоби з низькими концентраціями кислот.

Вітамін С (L-аскорбінова кислота) у високій концентрації також руйнує пептиди. При такому поєднанні або розділяй застосування засобів за часом, або застосовуй засоби зі стабільною формою вітаміну С.

Дослідження показують, що пептиди та ретиноїди не чинять один на одного згубної або блокуючої дії. Однак, запам'ятай, що одночасне використання високих концентрацій цих інгредієнтів може призвести до сильного подразнення шкіри. Тому вводь їх у догляд поступово, стеж за реакцією шкіри, і не забувай про щоденний SPF-захист.

Як часто і як довго можна використовувати косметичні пептиди

Перед початком застосування будь-яких нових косметичних засобів, що містять активні інгредієнти з потужною дією, що підходить і для пептидів, проведи тест на невеликій ділянці шкіри, і переконайся у відсутності алергічної реакції.

Косметичні засоби з пептидами можна використовувати 1-2 рази на день – вранці та/або ввечері. Перші результати будуть помітні за кілька тижнів, а максимальний ефект досягається при регулярному використанні протягом кількох місяців.

Деякі фахівці, щоб уникнути звикання шкіри, рекомендують використовувати пептидні засоби 2-3 місячними курсами з 2-4 тижневими перервами. Проте багато пептидів підходять для постійного використання. Тому дотримуйся рекомендацій виробника на упаковці конкретного продукту.

І на закінчення відзначимо, чим більше часу ти користуватимешся пептидною косметикою, тим більше користі отримає твоя шкіра, тим краще вона виглядатиме і почуватиметься з часом.

Косметика з пептидами – це перспективна та реальна інвестиція у красу, здоров'я та доглянутість шкіри обличчя на довгі роки.