Чому б не виникли плями на обличчі, цей дефект шкіри завжди та практично у всіх викликає певний дискомфорт, особливо у жінок. І якщо пігментація з'явилася, то незважаючи на вік, починаються активні дії щодо її приховання та/або усунення. Безумовно цього можна досягти, якщо грамотно підібрати якісні, вузькоспеціалізовані та загального призначення доглядові засоби, і ретельно виконувати необхідну схему багатоступінчастого щоденного догляду вранці та ввечері. Тож як і чим можна прибрати пігментні плями на обличчі в домашніх умовах?

Що таке гіперпігментація шкіри та її види

Гіперпігментація це стан шкіри, при якому на ній з'являються ділянки підвищеної пігментації, тобто темніші плями. Це відбувається через надмірне вироблення меланіну, пігменту, який виробляють клітини нижнього (базального) шару епідермісу. Саме він відповідає за колір шкіри. Плями гіперпігментації можуть з'явитися на будь-якій ділянці шкіри, але найчастіше вони утворюються на зонах, схильних до впливу сонця: на обличчі, шиї, декольте, руках і гомілках.

Залежно від кольору шкіри плями гіперпігментації можуть бути:

  • кольору твоєї засмаги;
  • різного ступеня відтінків коричневого кольору;
  • рожеві;
  • сірі;
  • чорні;
  • фіолетові.

Але на відміну від засмаги, яка приходить і минає, гіперпігментація, як правило, більш довгострокова, хоча ділянки можуть світлішати або зникати з часом або при лікуванні.

До речі, порушення вироблення меланіну може бути і в інший бік – не у більший, а в менший бік або взагалі бути відсутнім. Такі плями різного ступеня білого кольору називають гіпопігментація.

Чим можна прибрати пігментацію на обличчі? Це питання задається в інтернеті найчастіше, тому що саме його шкіра найбільш схильна до гіперпігментації. Конкретне місце утворення дефектів залежить від різновиду гіперпігментації. Поширені види гіперпігментації на обличчі включають:

  1. Ластовиння та сонячні плями.
    Вони можуть виникнути будь-де на обличчі під впливом прямих сонячних променів.
  2. Мелазма.
    Великі коричневі або сіруваті плями, що найчастіше з'являються на щоках, верхній губі та лобі під впливом сонця і гормональних збоїв (вагітність, ендокринні захворювання, прийом оральних контрацептивів). Плями на шкірі, що утворюються в результаті порушення гормонального балансу, часто називають терміном «хлоазма».
  3. Лентіго.
    Гіперпігментація у вигляді округлих зерен сочевиці, яка пов'язана з сонцем або віком. Крім забарвлення може змінюватись і текстура шкіри. На обличчі з'являються на його бічних частинах. У списку тригерів також присутні метаболічні захворювання та генетичні фактори.
  4. Післязапальна гіперпігментація.
    Плями можуть утворюватися у будь-якій частині обличчя, але якщо це пов'язано з акне, то найчастіше гіперпігментація розвивається на щоках, підборідді та лобі.

Темні кола під очима або навколо очей також є різновидом гіперпігментації. Їхня медична назва – периорбітальна гіперпігментація. Якщо у тебе є така проблема, рекомендуємо включити у вечірню рутину делікатний гель з кислотами AHA для шкіри навколо очей Quick Refiner for Eyes, бренд Bioelements (США), або крем для очей проти темних кіл EyeCalm, бренд Rhea (Італія).

До переліку видів (типів) гіпопігментації входять лейкодерма, вітіліго, післязапальна гіпопігментація та гіпопігментація, пов'язана з ліками. Для лікування таких плям слід звернутись до дерматолога.

Чому на шкірі з'являються пігментні плями?

Як і у випадку з іншими проблемами зі здоров'ям, патологіями та захворюваннями, щоб їх вилікувати, потрібно знати причину виникнення, і в першу чергу, по можливості, її ліквідувати. Це стосується і того, як прибрати пігментацію на обличчі в домашніх умовах.

Багато хто впевнений, що причина гіперпігментації полягає у впливі сонячних променів. Але крім цього до списку поширених факторів утворення гіперпігментації входять:

  • генетика, спадковість;
  • пошкодження чи запалення шкіри;
  • акне, атопічний дерматит; інші дерматологічні хвороби;
  • оральні контрацептиви;
  • гормональні коливання, у тому числі під час вагітності;
  • ліки та засоби, які підвищують чутливість шкіри до сонця;
  • тютюновий дим;
  • цукровий діабет, захворювання щитовидної залози, недостатність надниркових залоз.

Ще одним із поширених тригерів, які викликають гіперпігментацію шкіри, є вплив важких металів – золота, заліза, свинцю, миш'яку.

Методи боротьби з пігментованою шкірою обличчя

Препарати для усунення пігментації шкіри були добре відомі вже багато років, але стали широко доступними лише зараз. Звернувшись до дерматолога, ти отримаєш рецепт та/або безрецептурне призначення фармацевтичних препаратів для лікування гіперпігментації. Найкраще працює поєднання оральних таблеток та топічного крему чи гормональної мазі.

У той же час у вільному продажу з'явилася велика кількість мас-маркет та преміум-класу косметологічних доглядових засобів та продуктів рівня космецевтики. які допоможуть тобі впоратися з плямами в домашніх умовах.

Крім цього, коли мова заходить про те, як позбутися сильної пігментації на обличчі – фахівці радять звернутися до косметологічного кабінету чи салону краси. Сьогодні з явно вираженою проблемою успішно борються за допомогою наступних апаратних методик:

  • Лазерне видалення пігментації.
    Один із найбільш ефективних методів. Лазерне випромінювання вибірково впливає на пігментні плями, руйнуючи їх без ушкодження здорових тканин. Існує кілька видів лазерів, кожен із яких підходить для певного типу пігментації та глибини залягання.
  • Фототерапія (IPL).
    Цей метод заснований на дії інтенсивного імпульсного світла. IPL ефективно видаляє поверхневі пігментні плями та стимулює оновлення шкіри.
  • Мікронідлінг (мікроголкова терапія).
    Ця процедура заснована на створенні безлічі мікроскопічних проколів у верхніх шарах шкіри за допомогою спеціального інструменту. В результаті запускаються процеси регенерації, стимулюється вироблення колагену та еластину, що сприяє покращенню текстури шкіри, звуженню пор та зменшенню пігментації. Мікронідлінг також підвищує ефективність косметичних засобів, оскільки мікроканали полегшують проникнення активних речовин у глибокі шари шкіри.
  • Хімічні пілінги.
    За допомогою спеціальних кислот видаляються верхні шари епідермісу, що сприяє відлущуванню пігментних плям і вирівнюванню тону шкіри. Глибина пілінгу підбирається індивідуально залежно від типу шкіри та ступеня пігментації.
  • Мікродермабразія.
    Апаратна процедура, при якій за допомогою алмазних насадок видаляються ороговілі клітини шкіри та стимулюється оновлення клітин. Мікродермабразія допомагає висвітлити пігментні плями та покращити текстуру шкіри.
  • Кріотерапія.
    Ще один ефективний метод, особливо для поверхневих пігментних плям. Рідкий азот впливає на пігментні клітини, руйнуючи їх. Цей метод також стимулює кровообіг та відноавлення шкірию
  • Радіочастотний ліфтинг.
    Цей метод дозволяє одночасно впливати на пігментні плями та стимулювати вироблення колагену, що сприяє омолодженню шкіри та покращенню її текстури.

В яукості допоміжних методик лікування гіперпігментації можуть бути показані мезотерапія (введення в шкіру коктейлів з вітамінів, амінокислот, гіалуронової кислоти та інших корисних речовин) або біоревіталізація (введення в шкіру гіалуронової кислоти).

Чи можна назавжди позбутися пігментації

Один з найпопулярніших запитів у мережі – Як позбутися пігментних плям на обличчі назавжди? На жаль, це майже неможливо. Шкіра є живим органом, що постійно оновлюється, і пігментація може з'являтися знову під впливом ультрафіолету, гормональних коливань, загострення хронічних захворювань, фізіологічного старіння.

Однак у молодому віці позбутися гіперпігментації, спричиненої ультрафіолетом, можна, але для збереження результату буде потрібен комплекс профілактичних заходів, про який буде розказано наприкінці статті.

Як позбутися пігментації в домашніх умовах

Догляд за шкірою з пігментацією, в першу чергу, і обов'язково починається з включення в ранкову рутину та оновлення, при необхідності протягом дня, захист шкіри обличчя санскрином.

Маючи гіперпігментацію та працюючи над її зникненням, а потім і з метою профілактики проблеми, твої сонцезахисні засоби повинні мати коефіцієнт влітку – SPF 50+, а взимку – SPF 50. Такий догляд захищає від фотостаріння, онкології шкіри та захищає шкіру від сонячних опіків, які можливі навіть у зимовий час у похмуру погоду. Деякі інгредієнти, що відбілюють гіперпігментовані плями, роблять твою шкіру гіперчутливою до сонячного світла та беззахисною перед ультрафіолетовими променями.

Звичайно ти можеш спробувати висвітлити плями на обличчі за допомогою саморобних масок з лимонного соку, імбиру або кашки з куркуми з йогуртом. Але краще підібрати собі один або кілька засобів преміального класу, які були спеціально розроблені для освітлення та ліквідації пігментних плям. Доглядові б'юті-продукти включають інгредієнти, які доведено руйнують скупчення меланіну:

  • екстракти рослин – артокарпус, дудник, глід, ялівець, шовковиця чорна, пасифлора, шавлія, сезам, лічі;
  • алоїн з алое вера;
  • куркумін;
  • екстракт зеленого чаю;
  • екстракт оливи;
  • олія шипшини, жожоба та арганова олія;
  • екстракт плодів мавпячого хлібного дерева;
  • флоротанини з бурих водоростей;
  • екстракт кореня солодки;
  • бакучіол;
  • стабілізований вітамін C у високій концентрації;
  • AHA- та фруктові кислоти;
  • койева кислота;
  • саліцилова кислота;
  • ретинол (ретиноїди).

Інгредієнти, перераховані в списку, розташовані в порядку посилення освітлювального ефекту. Підбирай собі потрібний засіб з урахуванням цього, і обов'язково застосовуй його саме у вказаний час доби. Засоби, що володіють високим ступенем освітлення та викликають підвищену чутливість до сонця, застосовуються тільки й виключно у вечірньому догляді.

Які косметичні засоби допоможуть подолати пігментацію

В онлайн-магазині MOONALI представлений широкий асортимент засобів проти гіперпігментації, з якого можна вибрати підходящий для тебе продукт. Найбільшою популярністю у нас користуються такі спеціалізовані освітлювальні засоби-бестселери:

  • сироватка з саліциловою кислотою 2CRM Sal, бренд RejudiCare (Канада);
  • освітлювальний гель для обличчя Phyto Gel, бренд Phyto-C (США);
  • освітлювальний гель для зрілої шкіри з пігментними плямами Phyto Plus Gel, бренд Phyto-C (США);
  • концентрат Бі-доза освітлення для обличчя B-Dose VII, бренд Rhea (Італія);
  • антиоксидантна нічна сироватка Goals Multi Acids & Probiotics Perfecting Night Serum, бренд PSA (США);
  • пептидна мікроемульсія для омолодження шкіри Power Peptide Micro Emulsion, бренд Melume, Німеччина;
  • мікробіом-крем для профілактики та боротьби з віковими змінами та плямами Young Mi, бренд Rhea (Італія);
  • нічний оновлюючий крем Night Cellular Renewal, бренд Bella Aura (Канада);
  • мультикислотна маска Kosi, бренд Holifrog (США);
  • освітлювальна маска з вітамінами С та Е Light Up Vitamin C&E Flash Brightening Mask, бренд PSA (США);
  • мультикислотний пілінг для обличчя Pro Strength Multi-Acid Micro Peel³, бренд Melume (Німеччина).

Звертаємо увагу, що всі ці засоби мають потужний освітлюючий ефект і тому застосовувати їх в рутині потрібно по одному. Поєднувати, наприклад, застосовувати сироватку, а потім гель, а потім наносити на шкіру емульсію та/або крем – заборонено, оскільки це завдасть шкоди здоров'ю шкіри.

Як доглядати пігментовану шкіру та уникнути гіперпігментації

Догляд за шкірою з гіперпігментацією потребує комплексного підходу, у тому числі й особливо по мірі та після досягнення позитивних результатів. Комплекс включає:

  1. Захист SPF 50 та SPF 50+.
  2. Відмова від натуральних сонячних ванн та засмаги в солярії.
  3. Включення в щоденну рутину тонізуючих та очищувальних засобів з легким освітлюючим ефектом, наприклад:
    • освітлювальна пудра для вмивання Sunapee, Holifrog (США);
    • міцелярний засіб для зняття макіяжу з обличчя та очей з пудрою з освітлюючим ефектом Wonderwater, бренд Rhea (Італія);
    • засіб для очищення з AHA-кислотами Shasta, бренд Holifrog (США);
    • тонік з женьшенем та гліколевою кислотою 5% Ginseng Toner, бренд Bravura London (Великобританія);
    • гель для обличчя з оливою SUPERHEAL O-Live Gel, бренд Phyto-C (США).
  4. Періодичні – 1 раз на 1-3 тижні:
  5. Відмова від куріння.
  6. Правильне харчування та збагачення меню продуктами багатими на антиоксиданти: ягоди, гранат, апельсин, ківі, яблука, шпинат, броколі, морква, солодкий перець, мигдаль, волоські горіхи, насіння льону, чіа, гіркий шоколад, зелений чай, куркума.

Підіб'ємо підсумки. Боротьба з пігментними плямами – це індивідуальний процес, який вимагає терпіння, акуратності та регулярного догляду протягом усього життя. Його результативність залежить від багатьох факторів, таких як тип пігментації, глибина залягання плям, загальний стан шкіри, індивідуальних особливостей твого організму. Якщо після закінчення часу плями не стали світлішими, зверніться до нашого консультанта, він підкаже, в чому і де ти помиляєшся і як швидко позбутися пігментних плям на обличчі в домашніх умовах.